12. Aukcija antikviteta i slika 14. maj 2007.
Sat u obliku vaze sa dva prateća elementa
Početak XX veka. Kombinacija porcelana i metala. Visina vaze: 48 cm Visina pratećih elemenata: 43 cm
Meissen porcelanska glava konja
Nemačka, 1949. godina. Potpis majstora Erich Oehme. Visina: 17 cm
BOŽA ILIĆ
Drveće Crtež - tuš na papiru, 34 x 49,5 cm 1988, sign. Ovaj crtež izveden tušem, nosi sve karakteristike Ilićevog stvaralaštva - uzvitlane forme, snažan gest, ekspresiju.
MARTIN JONAŠ (1924 -1996)
Majka i dete Ulje na platnu, 36 x 29 cm 1975, sign. Iako manjih dimenzija, jedno je od najuspešnijih dela Martina Jonaša, portret majke sa detetom, inače redak motiv kod ovog umetnika, poetizovan je originalnom stilizacijom hipertrofiranja težačkih ruku majke koja obgrljuje dete u povoju.
LJUBODRAG JANKOVIĆ JALE (1932)
Žena u žutom Jajčana tehnika, 35 x 25 cm 2001, sign.
LJUBODRAG JANKOVIĆ JALE
Suzana i starci Jajčana tehnika, 36 x 25 cm 2005, sign. Karakteristike slikarstva ovog omiljenog beogradskog umetnika-vajara su stamene, čvrste, kao isklesane forme, bilo da su figure u pitanju, kao na ovim slikama, ili elementi pejzaža. Takvim postupkom slike čak i manjih dimenzija nose izrazitu monumentalnost čemu doprinsi i jači kolorit.
BOGDAN KRŠIĆ (1932)
La mia vita Kombinovana tehnika, tuš na papiru, 57 x 83 1974, sign. Ova pripremna skica za mapu grafika realizovanih u Italiji pod istim nazivom, otkriva sve osobine ovog velikog majstora crteža i grafičkih tehnika baziranih na istinskom poznavanju renesansne i klasične umetnosti.
OLIVERA KANGRGA (1923 - 1999)
Močvare Ulje na platnu, 60 x 80 cm 1970, sign.
OLIVERA KANGRGA
Banovo brdo Ulje na platnu, 50 x 65 cm 1970, sign. Realnost prirode na ovim pejzažima, zamenjena je slikarskom realnošću autorskog iskaza umetnice. Izvedeni u gami toplih tonova, prijatne harmonije u kojima "zvuče" zasićene žute i okeraste boje, sa akcentima crvene i mrke, ovi predeli svetlucaju u izmaglici stvarno doživljenog prikaza.
MILAN KONJOVIĆ (1898 - 1993)
Bez naziva Ulje na platnu, 85 x 115 cm 1965, sign. Pozno delo ovog, među najznamenitijim srpskim slikarima prošlog veka, pokazuje njegov smisao za stvaranje kolorističkih kovitlaca koji nisu ispunjeni formom već emocijama. Milan Konjović je majstor kolorističkog ekspresionizma a ovo delo spada u taj krug njegovog slikarskog interesovanja.
MILAN KONJOVIĆ
Mladić s knjigom Crtež - olovka na papiru, 30 x 22 cm 1921, sign. Ovaj rani crtež Milana Konjovića (možda autoportret), nastao je početkom treće decenije prošlog veka. Po stilu kojim je izveden vidljiv je uticaj evropskih avangardnih pokreta tog vremena. Kompozicija crteža je čvrsta sa potcrtanim konturama i snažno šrafiranim detaljima.
DUŠAN JUNAČKOV (1952)
Bez naziva Kombinovana tehnika na hameru, 100 x 70 cm 1995, sign. Slikar sa izuzetnim osećajajem za materiju slike, njenu prirodu sa kojom eksperimentiše slično enformelistima. U slučaju ove slike, on materiju boje rasprskava od centra prema ivicama, gotovo u eksploziji, baveći se njenom strukturom i fakturom u monohromnom rasponu sive, bele i crne.
Figura lovca
Terakota. Visina: 46 cm
TAHIR LUŠIĆ (1949)
The Flame of the Cross Home Ulje na platnu, 215 x 170 cm 1984. Tahir Lušić je bio član grupe Alter Imago. Jedna od bitnih karakteristika nove slike osamdesetih je konstruisanje arhetipskih, univerzalnih modela. Lušić koristi eksresionistički postupak u obradi velikih površina, jasan crtež kao nosioca sadržaja i simboličke motive krsta, baklje i obezglavljene figure. Time on uspostavlja individualni pogled na svet koji nije lišen ozbiljnog prisustva strepnje.
STEVAN MARKUŠ (1962)
Bez naziva Ulje na platnu, 44 x 41 cm 1992.
STEVAN MARKUŠ
Bez naziva Ulje na platnu, 37,5 x 30 cm 1992. Predstavnik grupe Autonomisti, Stevan Markuš je početkom devedesetih godina prošlog veka otvorio, u pozitivnom duhu nadrealizma, prostor za metafizički govor, sa postmodernim predznakom, naravno. Njegov izraz se posreduje kroz autoportret koji oblikuje kao psiho-skulpturu na pejzažnim pozadinama žestokog kolorita koji uspostavlja vezu sa pop kulturom.
MARIO MASKARELI (1919 - 1996)
Bez naziva Ulje na platnu, 46 x 50 cm 1985, sign.
MARIO MASKARELI
Kupačica Akvarel na papiru, 50 x 35 cm 1987, sign. Iako u likovnom smislu različita, ova dva rada Maria Maskarelija ukazuju na njegvou potrebu da formi, najčešće figuri, da kolorističku karakteristiku kojom vodi gledaoca prema emociji koja je postavljena i u samom temelju ovog slikara. I pored toga što su i akvarel i ulje iz istog perioda, oni su dovoljno diferencirani da pomažu da se dobro sagleda autrorska individualnost ovog slikara posebnih osobina.
VLADAN MICIĆ MICKE
Konjanik Akvatinta, 49,5 x 39 cm 2000, sign.
VLADAN MICIĆ MICKE
Dvoboj Akvatinta, 49 x 38,5 cm 2000, sign.
VLADAN MICIĆ MICKE
Minotaur Akvatinta, 53 x 44 cm 1991, sign. Talentovan i veoma produktivan beogradski grafičar, posebno osamdesetih i devedesetih godina prošlog veka. Prepoznatljiv po omiljenim motivima konja i konjanika, koje realizuje gracilno i stilizovano, gotovo uvek u karakterističnoj gami - kombinaciji mrke, maslinastozelene i oranž.
MILORAD BATA MIHAILOVIĆ (1923)
Stari Beograd sa Banjice Ulje na platnu, 33 x 42 cm 1999, sign. Platno nevelikog formata, nosi sve bitne osobine slikarstva ovog umetnika. Individualni izraz, ekspresivnu i asocijativnu poetiku, dinamizam razuđenih poteza četke, snažan gest i osoben stil koji odgovara njegovom temperamentu. Večita "tema" Beograda kao grada koji voli i često slika još od kraja pedesetih godina prošlog veka, uspešno je realizovana na ovoj slici, ružičastog kolorita sa akcentima bele boje.
PETAR MARKOVIĆ (1869 - 1952)
Predeo Zemuna Ulje na platnu, 24 x 29,5 cm 1935. Slikar gradskih veduta, Petar Marković je i na ovom radu u malom formatu pokazao svoju privrženost tom motivu koji ga je doveo u red popularnih slikara starog Zemuna.
Vaza u Art Deco stilu
Čehoslovačka, 1920. godina. Vaza je rukom oslikana cvećem bogatog kolorita. Na dnu dve oznake: oval sa jelkom S.U. i ptica sa inicijalima F.T